Kanada dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer almaktadır. Merak edilen sorulardan biriside “Kanada ne zaman kuruldu ?” sorusudur.

Bu soruyu Kanada Kültür Merkezi bizler için yanıtladı. Kanada Kültür Merkezi ile eğitim, vize ve göçmenlik başvurularınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için: https://www.kanadakulturmerkezi.com/

Kanada Ne Zaman Kuruldu ?

1 Temmuz 1867‘de İngiliz Kuzey Amerika Yasası’nın geçmesiyle İngiliz Krallığı Kuzey Amerikan kolonisi dört eyaletinden oluşan bir yerel yönetim kurulması için izin verdi. Bu eyaletlerden “Kanada” ikiye ayrılıp Quebec ve Ontario eyaletlerini meydana getirdi, diğer iki eyalet de New Brunswick ve Yeni İskoçya’ydı.

Dominyon’un tüm ilişkilerinin kontrolü Westminster Tüzüğü ile 1931’de, ve 1982’de Kanada Anayasası’nın kabulü ile sağlandı. 20. yüzyılın ikinci yarısında, çoğunluğu Fransızca konuşan Quebec eyaletinin bazı vatandaşları 1980 ve 1995’teki iki referandum ile bağımsızlık kazanmaya çalıştılar. Her iki referandum da Quebecois Partisi liderliğindeydi, ve ilki %60, ikincisi %50.6 hayır oyu ile reddedildi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir